منو سایت

تلاش هوش مصنوعی گوگل پس از ChatGPT

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تلاش هوش مصنوعی گوگل پس از ChatGPT

تلاش هوش مصنوعی گوگل پس از ChatGPT

دنیای فناوری اخیراً بر هوش مصنوعی متمرکز شده است – عمدتاً با ChatGPT. مایکروسافت از سازنده OpenAI حمایت مالی کرد که آن را در دسترس عموم قرار داد. سیستم هوش مصنوعی چت بات در عرض چند ماه پس از انتشار در نوامبر 2022 به یک هیجان تبدیل شده است.

ChatGPT از طریق مکالمات کار می کند و می تواند پاسخ دهد، اشتباهات شما را مشخص کند، سؤالات روشنگری بپرسد و درخواست های مربوطه را شناسایی کند. چندین برنامه در حال حاضر بر اساس API آن برای ایجاد محتوا توسعه یافته است.

در پاسخ به توجهی که ChatGPT به خود جلب کرده است، شرکت مادر Google Alphabet, Inc. توسعه و در دسترس بودن راه حل هوش مصنوعی مکالمه خود – Bard را اعلام کرد.

Bard، مانند ChatGPT، توسط یک شبکه عصبی برای تکمیل رابط مکالمه خود نیرو می گیرد. گوگل از این به عنوان مدل زبان برای برنامه های گفتگو (LaMDA) یاد می کند. این یک سری الگوریتم است که برای شناسایی روابط در یک مجموعه داده استفاده می شود. در اصطلاح عامیانه، این مدلی است که نحوه عملکرد ذهن انسان را شبیه سازی می کند.

در این زمان، Bard فقط برای آزمایش برای مخاطبان محدودی در دسترس خواهد بود. گوگل مدت‌هاست که هوش مصنوعی را بخشی از سیستم جستجوی خود برای کمک به یافتن اطلاعات مرتبط با پرسش‌های کاربران می‌کند.

محصولات گوگل در حال حاضر از راه حل های هوش مصنوعی استفاده می کنند

بهبودهایی در سیستم جستجوی آن قبلاً به چند روش مختلف انجام شده است. اینها شامل بهبود جستجو با استفاده از تصاویر و نقشه های خود به روز شونده در Google Maps است. همچنین پیشرفت های زیادی در حفظ زبان ها و فرهنگ صورت گرفته است.

پیاده سازی Google Lens در برنامه Google در دستگاه های تلفن همراه از هوش مصنوعی برای کمک به یافتن نتایج مرتبط بر اساس تصویر انتخاب شده استفاده می کند.

لنز گوگل در آیفون

در اینجا موتور جستجوی گوگل می تواند از طریق کتابخانه های خاص جستجو کند. به عنوان مثال، اگر به گیاهی نگاه می کنید، آن تصویر را تجزیه و تحلیل می کند تا ویژگی های گیاه را برای کمک به شناسایی آن جستجو کند.

همچنین برای شناسایی متن در تصویر و ارائه ترجمه کار می کند. Google Lens متن را در یک تصویر جدا می کند و در صورت لزوم ترجمه را ارائه می دهد. در مثال زیر، می توانید ترجمه روی تصویر سمت راست را مشاهده کنید.

اسکناس بیست پزو
تلاش هوش مصنوعی گوگل پس از ChatGPT

مشارکت گوگل

گوگل با تعدادی از شرکا در تلاش برای توسعه راه حل های هوش مصنوعی کار می کند. این شرکا شامل Cohere، C3 و Anthropic هستند.

Cohere از Google Cloud برای سرعت بخشیدن به آموزش مدل زبانی پیاده سازی شده در چت بات ها، تعدیل محتوا و طبقه بندی استفاده می کند. تلاش های او باعث پیشرفت در کارایی تمرین شده است.

C3 از هوش مصنوعی از طریق Google برای بهبود قابلیت های زنجیره تامین، تولید، بهینه سازی و نگهداری پیش بینی شده استفاده می کند. استفاده او از محصولات Google شامل Google Cloud، Google Manufacturing Data Engine، Vertex AI و Cortex Framework است.

Anthropic در درجه اول بر تحقیقاتی تمرکز دارد که می تواند منجر به سیستم های هوش مصنوعی قابل اعتماد، قابل تفسیر و قابل اجرا شود. تلاش های او شامل تحقیق در مورد استفاده از هوش مصنوعی برای زبان طبیعی، یادگیری تقویتی و تولید کد است.


ChatGPT OpenAI با انتشار عمومی خود شروع به کار کرده است، اما گوگل در حال حاضر با تلاش های خود برای افزودن هوش مصنوعی به محصولات خود و شراکت با سایر مشارکت کنندگان در حال پیشرفت است. این رقابت نشانه خوبی از سلامت این صنعت با چندین پروژه در حال توسعه است.

آینده هوش مصنوعی ممکن است رایانه هایی داشته باشد که به تنهایی محتوا تولید می کنند، اما همچنان به کمک انسان ها برای افزودن ارزش به محصول نهایی نیاز دارند. حتی با وجود پیشرفت‌های امروزی، هوش مصنوعی هنوز راه زیادی در پیش دارد تا اینکه به طور کامل در زندگی روزمره ما ادغام شود.